Čišćenje parodontalnih džepova Podgorica
Ako imate probleme poput krvarenja desni, bola ili neprijatnog zadaha, mi smo tu da Vam pomognemo. Naš tim stomatologa specijalizovan je za tretmane parodontopatije.
Vaš osmjeh je važan, i mi smo ovdje da Vam pružimo adekvatni stomatološki tretman.
Šta je parodontalni džep?
Parodontalni džep je prostor između zuba i koštanih zidova. Nalazi se ispod nivoa desni, a nastaju kao posljedica razaranja potpornog aparata zuba. Ovi džepovi su podložni nakupljanju zubnog plaka, što stvara uslove za prekomjerni razvoj bakterija. To dovodi do oštećenjem tkiva oko zuba i produbljivanjem džepova.
Koji su simptomi parodontalnog džepa?
Simptomi parodontalnog džepa koji izazivaju zabrinutost kod pacijenata su:
- Crvenilo i nadutost gingive
- Bol u desnima
- Zapadanje hrane između zuba
- Krvarenje prilikom pranja zuba
- Povlačenje desni
- Osjećaj stranog tijela između zuba
- Kamenac tamne boje (subgingivalni kamenac)
Uzroci nastanka parodontalnog džepa
Parodontalni džep je prazan prostor između desni i zuba, u kojem se nagomilavaju bakterije. Bakterije napadaju tkivo oko korijena zuba, a to dovodi do njegovog uništenja i stvaranja praznine između zuba i desni. Parodontalni džepovi se postepeno proširuju ka vrhu korijena zuba i stvaraju mogućnost bakterijama da zahvate i okolnu kost.
Liječenje parodontalnih dzepova
Liječenje parodontalnih džepova zavisi od stadijuma u kojem se bolest nalazi. Kada se javlja samo upala desni, radi se uklanjanje zubnog plaka i kamenca, uz terapiju antibioticima radi zaustavljanja upalnog procesa.
Ako su već formirani parodontalni džepovi, radi se čišćenje ili kiretaža zubnih džepova. Tokom ove intervencije odstranjuje se izmijenjeno parodontalno tkivo. Uklanjaju se i eventualne anatomske nepravilnosti koje mogu doprinijeti ponovnom nastajanju džepova.
U težim slučajevima, kada je upala zahvatila i viličnu kost, neophodna je režanj operacija. Ova procedura uključuje podizanje desni i uklanjanje promjena, a ponekad i dodavanje vještačke kosti.
Čišćenje parodontalnih džepova u ordinaciji Filimanović
U ordinaciji Filimanović, naglasak je na preciznom i efikasnom liječenju parodontalnih džepova. Ukoliko je potrebno primjenjuje se tradicionalni hirurški pristup, dok laserske metode ne koristimo. Procedura čišćenja parodontalnih džepova podrazumijeva temeljnu analizu i tretman uz upotrebu savremene tehnologije. Tako garantujemo pacijentima siguran i efikasan put ka očuvanju oralnog zdravlja.
Često postavljana pitanja
Koliko su duboki parodontalni džepovi?
Nisu svi parodontalni džepovi razlog za zabrinutost. Veličina parodontalnih džepova može varirati.
- Džepovi od 1 do 3 mm smatraju se normalnim.
- Džepovi od 4 do 5 mm ukazuju na rani ili blagi parodontitis.
- Džepovi od 5 do 7 mm sugerišu na umjereni parodontitis.
- Džepovi od 7 do 12 mm su napredni stadijum parodontitis
Koliko vremena je potrebno da parodontalni džepovi zarastu?
Kada je u pitanju rani stadijum bolesti potrebno je otprilike 2 do 3 nedelje. U slučaju naprednije faze bolesti neki pacijenti mogu se oporaviti za 5 do 8 nedelja. Veoma je bitno pridržavanje ljekarskih uputstava, kako bi oporavak trajao što kraće.
Da li je čišćenje parodontalnih džepova bolno?
Čišćenje parodontalnih džepova može biti neprijatno, ali nije bolno. Ukoliko je potrebna hiruška intervencija, ona se obavlja u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolna. Nekoliko nedelja posle tretmana, opaža se smanjenje otoka desni, povratak ružičaste boje i zubno tkivo je čvršće.
Čišćenje parodontalnih džepova omogućava temeljno uklanjanje štetnih bakterija i naslaga koje doprinose parodontalnoj bolesti. Iako može biti neprijatna, posebno kod težih slučajeva, pravilno čišćenje džepova igra ključnu ulogu u sprečavanju daljeg napredovanja bolesti.
dr Ivan Kečina